Haber

Turp Üreticisi Hayvanlarını Tarlaya Serbest Bırakıyor

BURHAN DEMİRCİOĞLU

osmaniye Kadirli ilçesinde turp üreticisi olan Mehmet Onur Kütküt, ürününü maliyetine bile satamadığı için hayvanları otlatmak üzere tarlaya saldı. Kütküt, “Tarlamızdaki turpları bu sene satamıyoruz, fiyatı yok. Tüccarlar bize maliyetimizin çok altında fiyat veriyor. Bu yüzden turpları koyunlara yem ediyoruz, çünkü mazotun maliyeti çok yüksek. yüksekte ve turplar koyunlar tarafından ezilip yenildiği için tarladan temizleniyor. Daha az yakıt yakıp tarlamızı sürüp tekrar ekiyoruz.” Mısır ekimine hazırlayacağız” dedi.

Türkiye Turp üretiminin yüzde 80’inin gerçekleştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Erdoğdu köyünde yıllardır turp üreticisi olan Mehmet Onur Kütküt, bu yıl 40 dönümlük tarlasına ektiği turpları satamadı. Tüccarların masrafı bile ödememesi nedeniyle turpları söküp tarlasını ikinci ürüne hazırlamak isteyen Kütküt, mazot maliyetini düşürmek ve tarlayı temizlemek için büyükbaş ve küçükbaş hayvanları tarlaya saldı.

“TARLAYI TEMİZLEMEK İÇİN HAYVANLARI BESLİYORUZ”

Mehmet Onur Kütküt şunları söyledi:

“Yıllardır çiftçilikle uğraşan biriyim. Yıllardır turp ve ıspanak ekiyoruz. Bu sene tarlamıza turp ektik. Bu sene tarlamızdaki turpları satamıyoruz, fiyat getirmiyor. Tüccarlar bize maliyetimizin çok altında fiyatlar veriyorlar. O yüzden mazotun maliyeti yüksek olduğu için turpları koyunlara yayıyoruz.” Turplar çok fazla olduğundan koyunlar tarafından ezilip yenildiği için tarladan temizlenir. Tarlamızı daha az mazot yakarak sürüp, tekrar mısır ekimine hazırlayacağız. Burası 40 dönümlük bir alan, burada dönüm başına 3 bin lira harcadık, yani genel olarak 120 bin lira civarında bir giderimiz var. Burası 40 dönümlük bir alan. “Giderlerimiz için para alamadık. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticisi arkadaşlarımızdan bu turpun tarladan temizlenmesi için yardım istedik. Hayvanlarını burada otlatıyorlar. Turpları hayvanlarına yediriyorlar. Bu şekilde destek oluyoruz. onlar da bizi destekliyorlar.”

Kaynak: ANKA / Yerel

bekillihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu