Haber

İsrail ordusu kara kıskacı operasyonuna başladı

Karşı saldırının ilk saatlerinden itibaren İsrail ordusunun kapsamlı bir kara operasyonu başlatacağı sözü verildi. Kuzeyde Lübnan’da Hizbullah’la zaman zaman çatışmalar ve karşılıklı topçu ateşi yaşansa da İsrail ordusunun asıl hedefi Gazze’ydi. Yüzbinlerce yedek asker yeniden silah altına alındı. İsrail jetleri ve bataryaları Gazze’yi yoğun bir şekilde bombalarken, Gazze sınırında da hummalı hazırlıklar yapılıyordu.

OPERASYON KÜÇÜK ÖLÇEKTE BAŞLADI

New York Times’ta yer alan analize göre İsrail’in kara operasyonu aslında Cuma günü başladı. İsrail ordusu bilinçli olarak küçük çaplı bir operasyon başlattı. İsrail’in hem kuzeyden hem de güneyden girip, kıskaç operasyonuyla Hamas’ı avlayacağı belirtildi.

HER ŞEY KARANLIKTA OLUR

İsrail ordusu, askerlerin Gazze sınırına girdiğini kabul etse de bölgedeki durumu işgal olarak tanımlamaktan kaçınıyor. NY Times’a konuşan savaş uzmanı Andreas Krieg, “Her şey karanlıkta oluyor. İsrail’de bile yalnızca küçük bir grup olup bitenlerin farkında.” söz konusu.

İSRAİL HAMAS’I AÇMAK İSTİYOR

İsrail, hem Sderot’un karşısındaki Beyt Hanun’dan hem de kuzey Gazze’nin güney bölgesinden iki zırhlı birlik daha seferber etti. Amaç Hamas militanlarını tuzağa düşürüp Gazze’nin kuzeyinden ayrılmalarını engellemek.

Ardından uzun bir savaş dönemi başlayacak. İsrail, Hamas’ı her düzeyde yok edeceğini defalarca tekrarladı. Uzmanlara göre İsrail ordusu bu isteğini hiçbir zaman gerçekleştiremeyebilir. Dr. Krieg, “Asıl sınav İsrail güçlerinin Gazze’ye girmesiyle başlayacak. Durumun oldukça kirli hale geldiği şehir savaşı aşamasına henüz gelmedik.”

eregliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu