Haber

Çadır ticareti yapan Kızılay Başkan ve yöneticilerine suç duyurusu

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen ve 2019’da yıkıma yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin üçüncü gününde AHBAP’a çadır sattığı ortaya çıkan Türkiye Kızılayı’nın yaptığı satış 11 ilde yargıya sevk edildi. Hatay Barosu Eski Başkanı Ekrem Dönmez, Kızılay Lideri Kerem Kınık ve Birlik yöneticilerinin görevlerini kötüye kullandıklarını ve yanlış beyanda bulunduklarını belirtti. Dönmez’in kabahat dilekçesi gerekli soruşturma için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Kısa Dalga’dan Ersan Atar’ın haberine göreAvukat Ekrem Dönmez şu ifadeleri kullandı:

“Deprem anından itibaren depremzedeler için elindeki kaynakları kullanmak zorunda kalan Kızılay, elindeki çadırları para karşılığında satarken, depremin ardından hemen ve hızlı bir şekilde deprem bölgesine gönderilmek zorunda kaldı. meydana gelen deprem felaketinde, kanunla zorunlu kılınan görevleri, kayıpları en aza indirmek, kanundaki hedefe uygun ve etkin bir şekilde gerçekleştirmekti. Bir bakıma kullanmamış, hızlı bir şekilde barınma sorununu çözmek zorunda kalınca, elindeki çadırları satarak deprem felaketi sonrası eylem yöntemi açısından birçok zincirleme sorumluluk gerektiren bir davranışta bulunmuş ve vatandaşlarımızın barınma ihtiyacı devam ederken çadırları depolarında bulunduruyor.

‘KIZILAY’IN HİSSELERİ ARAŞTIRILMALI’

İddiaların toplumda infial yaratacak kadar vahim ve önemli olduğunu belirten Avukat Dönmez, Kızılay’ın hisse senetlerinin de araştırılmasını istedi. Dönmez, kabahat dilekçesinde şunları söyledi:

“Türkiye Kızılay Derneği’nin deprem felaketinin ardından konut sorununu çözmek için elindeki imkanları nasıl kullandığını, deprem anında stoklarının ne olduğunu, ne ölçüde, ne şekilde ve ne şekilde olduğunu ortaya koymak gerekir. bu stokları deprem bölgelerine ne ölçüde gönderip göndermediği. Aynı şekilde Türk Kızılayı’nın barınma sorunu karşısında kanunla kendisine verilen diğer görevleri nasıl yerine getirdiği de araştırılmalı ve soruşturma kapsamına alınmalıdır.”

Fesih dilekçesinde Kızılay Derneği Başkanı Kerem Kınık, dernek yönetim kurulu üyeleri ve sorumlu yöneticilerin Türk Ceza Kanunu’nun 220’nci maddesinden yargılanmaları istendi. (HABER MERKEZİ)

tire-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu