İş

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Türk Yüzyılını birlikte inşa edeceğiz

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “İnşallah bir yandan zorluklarla mücadele ederken, diğer yandan fırsatları değerlendirerek, kamu, özel sektör ve sivil toplumla birlikte Türkiye’nin Yüzyılını inşa edeceğiz.” söz konusu.

Yılmaz, Dolmabahçe Çalışma Bürosu’nda gerçekleştirilen İş Dünyası Temsilcileri İstişare Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Orta Vadeli Program’a (OVP) istişare içinde hazırlandıklarını belirten Yılmaz, “Eylül’de yol haritası olacak. İçinde bulunduğumuz yılın makro rakamlarını güncelleyerek bundan sonraki 3 yıllık para politikası, maliye politikası ve yapısal reformların temel çerçevesini belirleyeceğimiz Orta Vadeli Program’ın hazırlıklarını yapıyoruz.” dedi.

Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Dairesi Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların teknik çalışmalar yürüttüğünü ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

İş dünyası, çalışan kesimleri ve sivil toplumla da istişarelerde bulunduklarını kaydeden Yılmaz, buradan gelen fikirleri Orta Vadeli Program’a entegre edeceklerini söyledi.

“Finans sektörü temsilcileriyle bir görüşme planlıyoruz”

Orta Vadeli Program’a belirsizlikleri azaltan ve öngörülebilirliği güçlendiren bir çerçeve olarak yeterince hazırlandıklarını kaydeden Yılmaz, şunları paylaştı:

“Bugün burada 3 saati aşkın süredir iş dünyamızın fikirlerini ve farklı kesimlerin görüşlerini dinliyoruz. Önümüzdeki dönemde sendikalarımız ve çalışan sektörlerin temsilcileriyle de toplantılar yapacağız. Finans sektörü temsilcileriyle yine İstanbul Finans Merkezi’nde bir toplantı planlıyoruz. Tüm bu toplantılar serisi sonucunda Eylül ayında çok daha güçlü bir Orta Vadeli Programı kamuoyuna sunma fırsatı bulacağız.”

İş dünyasının bir yandan finansal piyasaların kısa vadeli ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını dile getirdiğini vurgulayan Yılmaz, diğer yandan uzun vadeli reformlarla ilgili insan kaynakları, sürdürülebilir büyüme, yeşil ekonomiye geçiş, dijitalleşme gibi çok değerli konularda beklentilerini ve reform taleplerini ilettiğini söyledi.

İş dünyasında çok olumlu bir hava gördüğünü kaydeden Başkan Yardımcısı Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçinde bulunduğumuz olağan sıkıntılar var. Her şeyden önce sarsıntı gerçeği var. Pandemi sonrası dünyada, bölgemizde sorunlar, tedarik zincirinde sorunlar var. Ukrayna-Rusya savaşı gibi sorunlar var. Ama bir yandan da seçimler sonucu siyasi istikrarını sağlamlaştırmış, siyasi belirsizlikleri azaltmış bir Türkiye gerçeği var. Teknik çalışmalarla, orta vadeli programlarla, teknik imkanlarla teknik öngörülebilirliği artırmış bir ülke var. Türkiye’nin Yüzyılını hep birlikte inşa edeceğiz. kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte zorluklarla mücadele ederken fırsatları da değerlendirmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu